6abc will air a 1:00 (one minute) commercial spot with a montage of student's faces each Saturday evening throughout the summer season. It will air at approximately 7:27 pm starting May 28th, 2011 after the "FYI Philly" show. Each student will appear one time only - so please be sure to check the schedule below and find your spot number on the enclosed student list.
DATE (Saturdays) TIME (approximately) SPOT
May 28t 7:27 PM # 1
June 4th 7:27 PM # 2
June 11th 7:27 PM # 3
June 18th 7:27 PM # 4
June 25th 7:27 PM # 5
July 2nd 7:27 PM # 6
July 9th 7:27 PM # 7
July 16th 7:27 PM # 8
July 23rd 7:27 PM # 9
July 30th 7:27 PM # 10
Students List 2011
Last Name, First Name | School | Spot #
Abdalla, Aseel Chichester HS 8
Adams, Tamika Mastbaum Area Vo-Tech 10
Afanader, Zuleika Charles Carroll HS 6
Agrawal, Arjun Upper Merion Area HS 2
Akinmorin, Shade Burlington Co. Inst. of Tech-Westhampton 3
Alston, Morgan Philadelphia HS for Girls 3
Artes, Peter Ridley HS 6
Austin, Shanae John Bartram HS 1
Backer, Bridget Cardinal O'Hara HS 1
Bane, Colleen CAT-Brandywine 2
Barron, Rebecca Haddon Heights HS 1
Barton, Spencer Strath Haven HS 4
Basile, Sean Quakertown Community SHS 2
Bateman, Alison Norristown Area HS 3
Battelini, Rebecca Buena Regional HS 3
Beck, Anderson Penncrest HS 2
Berrios, Bianca Fairhill Community HS 1
Bhuiyan, Tanzir Deptford HS 1
Blicharz, Peter Burlington County Inst. Of Tech. 6
Bogdanovic, Dejana Woodbury HS 3
Bolden, Latoya Motivation HS 8
Bourdout, Kia Pinelands Regional HS 6
Boyce, Becca Pennsville Memorial HS 2
Branch, Shannon Bridgetown HS 10
Brigandi, Bethany Glassboro HS 7
Brock, Katherine William Penn Charter Shool 3
Brown, Nafis Olney HS West 3
Brunk, Madison Cheltenham HS 2
Bucher, Emily Gloucester City HS 5
Butrus, Vincent Mainland Regional HS 5
Cannizzo, Joesph Camden County Technical Schools-Glouchester Township Campus 6
Caputo, Ashlie Conrad School of Science 7
Carpenter, Daniel Hunterdon Regional HS
Carter, Rebecca Bristol HS 7
Champagne, Jocelyn Garnet Valley HS 8
Chipkin, Logan Atlantic City HS 2
Chowdhury, Raheem Samuel Fels HS 9
Chung, Connie Mercy Vocational HS 7
Coccia, Emily Villa Maria Academy HS 4
Cody, Bryce Morrestown HS 7
Coggin, Donald Mount Pleasant 4
Coleman, Daniel Neshaminy HS 6
Collins, Kadeem Edward Bok Technical HS 2
Connelly, Paige Bensalem HS 5
Coulter, Peter Audubon Jr Sr HS 1
Crabb, Emily Renaissance Academy 6
Crimi, Harry Devon Prep 4
Culler, Ciara Girard College HS 5
Daily, Taylor Spring-Ford Senior HS
Dannenbaum, Aaron Eastern Senior HS 4
Dearolf, Christopher La Salle College HS 5
Del Vecchio, Joanmarie Perkiomen Valley HS 4
Delancy, Brian Shawnee HS 1
Delengawski, Joseph Gloucester Catholic HS 1
Dembele, Mado-Sue Lankenau HS 8
Derrow, Eli Harriton HS 4
Desai, Ishaan Hunterdon Central HS 9
Diggs, Breha Ben Franklin HS 2
Dixon, Havanna Chester HS 4
Dobbins, Patricia Delsea Regional HS
Dornveil, Christlynn Murrell Dobbins CTE 10
Do, Viet Upper Darby HS 5
Duda, Matthew Lower Moreland HS 2
Dwyer, Patrick Gloucester County Institute of Tech. 2
Eng, Jessica St. Hubert Catholic HS 7
Escorce, Althea Germantown HS 1
Evans, Ashley Wilmington Christian School 10
Everett, Jihan Willingboro HS 2
Farquhar, Elliot Penn Wood HS 7
Feeney, Kimberly Nazareth Academy HS 8
Flashner, Evelyn Mount Saint Joseph Academy 5
Fraboni, Jordan Hammonton HS 5
Frederickson, Jonathan Atlantic County Institute of Technology 8
Fulginiti, Brian Phillip Holy Ghost Prep 5
Gallagher, Mark Avon Grove HS 4
Galland, Robert Center for Arts and Tech. 9
Gibbs, Devon Lindenwold HS 4
Glynn, Rebecca Abington Senior HS 8
Gonzalez, Naisha Community Academy of Philadelphia 1
Gould, Veronica Ewing HS 10
Greaney, Allison Palisades HS 3
Green, Deidgre Martin Luther King HS 2
Gripton, Earl Bucks County Technical HS 6
Grzybowski, Eric Howard HS of Technology 2
Guyer, Joan West Chester East HS 1
Hackett, Timothy Phoenixville Area HS 6
Halterman, Erik Academy of the New Church Boys Sch. 2
Hartson, Stephanie Pennsauken HS 6
Hentschel, Kate Hatboro Horsham HS 6
Herbut, John Father Judge HS 8
Herrera, Joanna Trenton Central HS 2
Herring, Marissa Univeristy City HS 9
Hinshillwood, David Cherry Hill HS West 6
Holmes, Tierra Imhotep Institute Charter School 5
Hong, Thomas Central Bucks HS South 7
Hong, Lena Pemberton Township HS 8
Horan, Summer West Catholic HS 1
Horner, Devon Clayton HS 4
Hoxha, Denisa Bodine High School for International Affairs 9
Huang, Karen Woodstown HS 10
Idun, Jesse Sun Valley HS 5
Innes, Evan Bishop McDevitt HS 1
Jackson, Joshua West Deptford HS 10
Jones, Christopher St. Joseph's Prep 1
Jordan, Alisha Council Rock HS North 9
Jose- Perez, Abel Kensington International Business HS 1
Joseph, Keerthy Springfield HS 9
Kapes, Chelsea Coatesville Area Senior HS 8
Katsnelson, Avramit George Washington HS 10
Kelly, Stephanie SS John Newmann + Maria Goretti HS 4
Kelly, Sean Central Bucks HS West 3
Kemp, Cassidy Alexis I. dupont HS 9
Kempton, Hannah The Charter School of Wilmington 9
Keulmann, Samantha Brandywine HS 1
Khoo, Jennifer Philadelphia- Montgomery Christian Academy 9
Kim, Sungmin Camden Catholic HS 7
King, Amanda Octorara Area HS 6
Konell, Jordan Central HS 2
Krause, Karin Gateway Regional HS 3
Krutsick, John Ocean City HS 7
KuttiKattu, Asha Timber Creek HS 8
Lam, Steven Girard Academic Music Program 3
Lambright, Emily Christopher Dock Mennonite HS 4
Lane, Briana West Philadelphia HS 8
Le, Flower Williamstown HS 6
Ledsford, Danielle Pottstown HS 3
Lee, Edward Radnor HS 4
Legkobitova, Veronika MaST Community Charter 7
Leifsen, Julia Jenkintown HS 8
Leo, Renata Pitman HS 5
Levering, Alexandra The Pathway School 9
Levine, Matthew Rancocas Valley HS 8
Lim, Ton Roman Catholic HS 2
Lippincott, Sarah E. Millville Senior HS 2
Liu, Yishan Central Bucks HS East 8
Lively, Teresa Collingswood HS 6
Loeb, Franklin Overbrook School for the Blind 5
Logue, Christopher Monsignor Bonner 2
Lowe, Aaron Souderton Area HS 5
Ly, Duong-Nghe South Philadelphia HS 9
Lyles, Nyesha Simon Gratz HS 7
Magalong, Valerie Marinas Holy Spirit HS 3
Mandel, Sarah Unionville HS 7
Mandracchia, Thomas Pope John Paul, II HS 7
Mansilla, Ariel Camden County Tech. School- Pennsauken 10
McClung, Dylan Hamilton HS West 9
McCord, Christopher Archmere Academy 1
McGann, Daniel Cinnaminson HS 1
McMillan, Paul Paul M Hodgson Vo-Tech 5
McNellis, Ryan Downingtown HS West 7
McQueary, Ian Hopewell Valley Central HS 9
McShane, Mark Paul VI HS 10
Mentley, Brandon Methacton HS 2
Merriweather, Deanna Sayre HS 9
Milbourne, Gregory Plumstead Christian School 7
Morelli, Michelle Saint Basil Academy 7
Morrision, Kevin Archbishop Ryan HS 3
Morrison, Ashley John W. Hallahan Catholic Girls HS 7
Mullins, Kathleen Gwynedd Mercy Academy HS 1
Murray, Laura Ursuline Academy 4
Nebbia, Laura Burlington Township HS 5
Neckowicz, Patricia Lower Merion HS 6
Neville, Graham Wildwood Catholic HS 5
Newell, Jessica St. Joseph HS 2
Niu, Sunny Hamilton HS North 6
Nolan, Justin International Christian HS 1
Novatorskaya, Anastasiya Vineland HS South 6
Nunez, Melissa Olney HS East 4
O'Brien, Sarah Pottsgrove HS 8
O'Donnell, Melissa Our Lady of Mercy Academy 3
O'Donnell, Cullen Conwell-Egan Catholic 1
O'Donnell, Robert Triton Regional HS 5
Pal, Satyajeet West Winsor-Plainsboro -South 8
Parham, Rhonda Lamberton HS 6
Parihar, Parth Washington Township HS 6
Paris, Aubrey Delran HS 5
Patel, Arjun Caravel Academy 6
Patel, Roshni Padua Academy 4
Peters, Kyle Pennridge HS 2
Petka, James CAB Calloway School of the Arts 9
Pham, Linda Academy at Palumbo 10
Piehl, Ellen Conestoga HS 10
Pineault, Kevin Concord HS 3
Plummer, Jane St Elizabeth HS 5
Reddy, Renuka West Windsor-Plainsboro -North 7
Ramsaran, Adam Christiana HS 4
Radomski, Shannon Merion Mercy Academy 5
Ra, John Hightstown HS 7
Qin, Vivian Cherry Hill East HS 6
Quiroz, Lily Bishop Shanahan HS 8
Purnell, Samantha Phildelphia School for Creative and Performing Arts 7
Polischuk, Ryan Malvern Prep School 3
Posner, Andrew J. Downingtown HS East 5
Price, Shayonna Strawberry Mansion HS 5
Priftanji, Dorela Marple Newton HS 3
Procopio, Maria Sacred Heart HS 3
Protasiuk, Ewa Lansdale Catholic HS 9
Prusisz, Tyler Newark HS 9
Reshetar-Jost, Eliot New Hope Solebury HS 10
Restrepo, Manuela Delcastle Technical HS 1
Richman, Brittany Egg Harbor Township HS 3
Roberts, Alison Great Valley HS 8
Ronayne, Jacqueline Archbishop Prendergast 7
Ruden, Jacob Clearview Regional HS 6
Saunders, Margie Tower Hill School 5
Shah, Kishan Steinert HS 10
Shank, Patrick Archbishop John Carroll HS 3
Shields, Shabria W.B. Saul HS 10
Simmons, Christina Glasgow HS 9
Smith, Alanna Delaware School for the Deaf 1
Smith, Kaisha Overbrook HS 4
Smith, Katie Haddonfield Memorial HS 2
Smith, Katelyn Country Day School of the Scared Heart 7
Snyder, Jessica Holy Cross HS 5
Sokoloff, Samantha Lenape HS 10
Solanki, Ravi Pennsbury HS 9
Soto, Johnsie Dr. Charles E. Brimm Medical Arts HS 6
Sparacio, Vincent Cumberland Regional HS 3
Stevens, Madeleine J.R. Masterman HS 4
Suseendran, Aashika Northern Burlington County Regional HS 9
Sweeney, Jamie Academy of Notre Dame de Namur 5
Tareen, Nadia Baldwin School 4
Taylor, Kyle Elwyn Davidson Schl. 2
Theo, Lois Lincoln HS 8
Thomas, Monica Notre Dame HS 1
Thompson, Alexis Parkway Center City HS 5
Thornton, Julianne Winslow Township 9
Tighe, Joseph Salem County Voc-Tech School 3
Tillman, Pearlenia Roxborough HS 7
Tran, Michael Northeast HS 7
Tso, William Bishop Eustance Prep School 8
Uehling, Jennifer Springfield Township HS 9
Uibel, Stephanie Cherokee HS 6
Uveges, Timothy Upper Moreland 3
Vanover, Kevin Salesianum HS 3
Velicia, Felly Furness HS 1
Vendetta, Taylor Lower Cape May Regional HS 4
Venditti, Daniel Franklin Towne Charter HS 9
Venables, Megan Highland Regional HS 3
Visk, Molly Kennett HS 9
Villarin, Kyle Bordentown Regional HS 8
Vitalie, Jennifer Delaware Valley HS 4
Voltz, Christopher The Tatnall School 4
Voshchilo, Roksolana Swenson Arts and Technology HS 8
Walsh, Caitlin Archbishop Wood HS 2
Walsh, Madeleine Little Flower Catholic HS for Girls 5
Wascheck, Catherine St. Mark's HS 7
Weidman, Katie Plymouth Whitemarsh HS 7
Werts, Jacquelyn Academy Park HS 9
West, Mike Interboro HS 4
Westbrook, Sarah Villa Joseph Marie HS 8
Wisniewski, Gregory St. Augustine Prep 3
Wittman, Lucas Upper Perkiomen 4
Wolfe, James Owen J. Roberts HS 1
Wright, Barbara Parkway West 6
Wright, Andrew Arthur P. Schalick HS 8
Zherka, Albana Haverford HS 2
Zhong, Caroline Wissahickon HS 6
DVD ORDERS
Click here to download the Best of Class DVD order form (delivered by mail) so you can order the video portraits and/or the 1/2 hour special.